Ekonomi

Thodex vurguncusu Faruk Fatih Özer, bakanlarla çektirdiği fotoğraflarla ilgili sessizliğini bozdu

20 Nisan 2021’de yurt dışına kaçan ve 356 milyon lira kâr elde eden kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, dün akşam görülen karar mahkemesinde 11 bin 196 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Henüz 29 yaşında olan Özer’in, yurt dışına kaçmadan önce dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşolu ile birlikte çekilmiş fotoğrafları çok konuşulmuştu. Konuyla ilgili sessizliğini son mahkemede bozan Özer, bakanlarla hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi.

SOYLU: BİLMİYORUM

Söz konusu fotoğraflar 2021 yılında sosyal medyada ses getirmişti. O dönemde açıklama yapan Soylu, “İlgili kişi Faruk Fatih Özer’i tanımıyorum. Genç yazılımcılara verdiğimiz randevuya geldi. 23 Aralık 2019 tarihinde bir yakını aracılığıyla randevu listesinde adı bulunmayan sadece fotoğraf çekimi sırasında odaya alınmıştır.Kamuoyuna saygıyla duyurulmuştur.” .

ÇAVUŞOĞLU: SANCAKLI’NIN OĞLUNA EŞLİK ETTİ

Çavuşoğlu, Özer’le çektirdiği fotoğrafa ilişkin ise, “Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’i tanımıyorum. Sosyal medyada dolaşan kişinin fotoğrafı 26 Aralık 2019’da Mert Sancaklı’ya eşlik ettiği ziyaret sırasında çekilmişti. Kocaeli Mv.’nin oğlu Saffet Sancaklı’yı yaptığımız randevuya saygılarımla kamuoyunun bilgisine sunuyorum.” sözlerini kullanmıştı.

FOTOĞRAFLARDAN KONUŞTU

11 bin yıl hapis cezasına çarptırılan Özer, ceza duruşmasında söz konusu fotoğraflara da değindi. Özer, “Thodex sadece bir şirket ve iflas etti. Thodex bir suç örgütü değil. Kabul etmeyeceğim. Arnavutluk’ta cezaevindeyken bile şikayetçilere para ödedim. Örgüt kuran bir liderin yaptığı bir hareket. Asla yapmam. Lütfen bu açıdan yaklaşın. Belgenin bu aşamaya gelmesinin nedeni Türkiye’den ve diğer ülkelerden bakanlarla fotoğraflarımdır. Medyada adı geçen hiçbir bakanla ilişkim olmadı. “Milletvekillerine ve bakanlara iftira atıldı. Şirketimin çöküşünden kaostan beslenen varlıklar faydalandı. Artık gerçeğin saygın mahkeme heyeti tarafından görülmesini bekliyorum.” dedi.

babadagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu