Ekonomi

JPMorgan Mayıs ayında uzun dolar pozisyonlarının azaldığını belirtti

JPMorgan, döviz piyasası dinamiklerindeki değişime dikkat çekerek, Nisan ayının sonundaki önemli uzun pozisyon döneminin ardından Mayıs ayında doların değer kaybettiğini belirtti.

Bankanın analizi, aylık HFRI Döviz Hedge Fonu endeksi ile JPM USD trade edilebilir endeksi arasındaki pozitif betaya dayanarak, sadece döviz hedge fonlarının Nisan ayında Ocak ayına kıyasla daha mütevazı bir uzun dolar duruşuna sahip olduğunu öne sürdü.

Raporda, Nisan ayında para birimine özgü hedge fonlar arasında uzun dolar pozisyonlarının daha az belirgin olmasına rağmen, daha geniş bir makro yönetici yelpazesinin ay sonunda daha ağır bir uzun dolar tabanını koruduğu belirtildi.

Bu değerlendirme, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) verilerinden, özellikle de döviz hedge fonlarının ötesinde daha geniş bir makro yönetici yelpazesini kapsayan ticari olmayan kategoriye odaklanarak elde edildi.

Bankaya göre, CFTC verilerinde gözlemlenen önemli uzun dolar pozisyonları Mayıs ayında sadece kısmen çözüldü. Bu pozisyonların çözülmesi muhtemelen ay boyunca doların değer kaybetmesine katkıda bulundu.

JPMorgan’ın analizi ayrıca, Emtia Ticaret Danışmanları (CTA’lar) gibi sistematik fonların, momentuma dayalı çerçevelerinin de gösterdiği gibi, daha önce ağır olan uzun dolar tabanına katkıda bulunmuş olabileceğine işaret etti.

Dolar uzun pozisyonlarındaki azalma, ABD para birimi lehine güçlü bir pozisyon alma döneminin ardından geldi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habermenemen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu