Teknoloji

Google, Android’in 10 yıllık versiyonu KitKat’ı sonunda emekliye ayırıyor

Google, Ağustos 2023’ten sonra Google Play Hizmetlerinin yeni sürümlerinde artık Android 4.4 KitKat’ı desteklemeyeceğini duyurdu. . Ekim 2013’te lanse edilen KitKat, 10. yılına az bir süre kala ivmesini kaybedecek.

Google, aktif Android cihazların %1’inden daha azının hala KitKat’ta çalıştığını söylüyor. Bu nedenle, Play Hizmetlerinde eskiyen platformu desteklemeye devam etmek, herhangi bir değerli kullanıcı avantajı olmadan geliştirici için daha fazla mühlet gerektirir.

Play Hizmetleri, Google’ın işletim sistemi güncellemelerinden bağımsız olarak Android cihazlardaki uygulamalarına ve hizmetlerine yeni özellikler ve düzenli güncellemeler sağlamasına olanak tanır. KitKat’ın kullanımdan kaldırılması, Ağustos ayında 23.30.99’dan sonra piyasaya sürülecek gelecekteki Play hizmetlerinin artık Android 4.4 çalıştıran cihazlarda kullanılamayacağı anlamına gelir.

Yeni bir blog gönderisinde, Google “ Android KitKat (KK) platformu ilk olarak yaklaşık 10 yıl önce piyasaya sürüldü ve o zamandan beri Android için KK’de bulunmayan birçok yenilikçi iyileştirme ve özellik sunduk. Temmuz 2023 itibarıyla, her geçen gün daha fazla kullanıcı en son Android sürümlerine güncelleme yaptığından, QC’deki etkin cihaz sayısı %1’in altındadır. Bu nedenle, Google Play Hizmetlerinin gelecekteki sürümlerinde QC’yi artık desteklemiyoruz. KK cihazları, Play Services APK sürümlerini 23.30.99’da alacak” söz konusu.

Google, Android’in eski bir sürümü için desteği en son 2021’de, 2012’de piyasaya sürülen Jelly Bean ile sonlandırdı. KitKat gibi, aktif Jelly Bean cihazlarının sayısı, destek kesilmeden önce %1’in altına düşmüştü..

KitKat, sürükleyici tam ekran modu, bulut yazdırma entegrasyonu ve ” Google Asistan ” sayfası gibi temel özellikler sunan, Android için oldukça değerli bir sürümdü. Ancak, yaklaşık 10 yıl sonra Google, daha gelişmiş özelliklere ve güvenlik güncellemelerine izin veren daha çağdaş Android platformlarını desteklemeye öncelik veriyor.

Şu anda KitKat tabanlı cihazları kullanan kullanıcılar, her zaman en son Google uygulamalarına ve hizmetlerine erişebilmek için daha yeni bir Android telefona veya özel ROM’a geçmeyi düşünebilir. Google Play Hizmetleri artık eskiyen platformu desteklemediğinden, uygulamalar da zaman içinde KitKat dayanağını kaybedebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu