Ekonomi

Washington DC’deki Ulusal Muhafızların yeniden yapılandırılması planlanıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 6 Ocak Kongre baskını ve George Floyd protestoları sırasındaki duruşuyla eleştirilen başkent Washington DC’deki Ulusal Muhafızların yeniden yapılanmasını ve kime güveneceğini yeniden değerlendiriyor.

Associated Press’in (AP) bildirdiğine göre, Pentagon, 6 Ocak Kongre baskını olaylarına yanıt sırasındaki “kaotik tepki” ve George Floyd’un öldürülmesinin ardından protestolar sırasındaki “güvenlik ihlalleri” ile ilgili sorunları ele almak için Washington DC’de, isimsiz yetkililere atıfta bulunmak. Ulusal Muhafızları yeniden yapılandırmayı planlıyor

Bu bağlamda, başkentin hava muhafızlarının devri ve bunu dengelemek için kentteki sosyal etkinliklerde aktif olabilecek askeri polis sayısının artırılması seçeneği gündemde.

Başkentte Ulusal Muhafızların kontrolünün kimde olacağı, tartışmaların en kritik konusu olarak dikkat çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri genelinde eyalet Ulusal Muhafızları, valilerin emriyle hizmet eder. Ancak özel statüye sahip olan Washington DC şehrinin eyalet olmadığı için valisi bulunmuyor. Şehirdeki Ulusal Muhafız birimleri doğrudan Amerika Birleşik Devletleri Başkanına bağlı. Başkan ayrıca bu yetkiyi genellikle Kara Kuvvetleri Genel Sekreterine devreden Savunma Bakanına devreder.

Savunma Bakanı Lloyd Austin’in ya mevcut düzeni sürdürmek ya da komutayı Amerikan topraklarının korunması ve güvenliğini denetleyen Kuzey Komutanlığı’na devretmek üzere iki seçeneği değerlendirdiği belirtiliyor.

Bazı üst düzey yetkililer, Ulusal Muhafızların komutasının “siyasi liderlerden” alınmasını ve halihazırda Amerikan topraklarının korunmasından sorumlu “siyasi olmayan askeri komutanlara” verilmesini daha doğru buluyor.

Bazıları ise valilerin birlikler üzerindeki komuta yetkisinin sivil yönetime yetki verdiğini ve bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmaması gerektiğini savunuyor.

Ulusal Muhafızların müdahalesini isteme yetkisinin sivil otoritede kalması gerektiğini savunanlar, Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser’ın rastgele bir vali yetkisine sahip olduğunu hatırlatarak eski uygulamaların yeterli olduğu görüşünde.

Normalde, olası bir güvenlik tehdidi söz konusuysa, belediye başkanının lideri Pentagon’dan Ulusal Muhafızların desteğini ister. Ancak belediye yönetimi ve Pentagon yetkilileri, Floyd’un öldürülmesinin ardından yaşanan protestolar ve 6 Ocak Kongre baskını sırasında gerekli önlemlerin alınmadığı iddiasıyla ilgili sonraki süreçte birbirini suçladı.

Bu süreci kolaylaştırmak ve başka bir kriz patlak verdiğinde bağlantı sorunlarını önlemek için yeniden yapılanmanın gündemde olduğu söyleniyor.

habersavur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu