Haber

Washington DC’de hakim karşısına çıkan Trump, hakkındaki suçlamaları reddetti.

YENİ ABD Eski Başkanı Donald Trump, kendisinde 2020 başkanlık seçim sonuçlarını değiştirmeye çalıştığı iddiasıyla “6 Ocak Kongre baskını” ile ilgili soruşturma kapsamında, Washington DC’deki bir federal mahkemede kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. iyilik.

Trump, geniş güvenlik önlemleri altına girdiği başkent Washington DC’de 6 Ocak 2021’de saldırıların gerçekleştiği Kongre binası yakınındaki Elijah Barrett Prettyman adliyesinde hakim karşısına çıktı.

Yerel saatle 15.30 sıralarında adliyeye gelen Trump’ın gözaltına alınması nedeniyle önce içeride parmak izi alındı. Daha sonra bir yargıç huzuruna çıkan Trump, kendisine yöneltilen dört suçlamayı da reddetti.

Trump aleyhindeki soruşturmalarda özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith de salonda hazır bulundu.

Duruşmayı izlemek üzere az sayıda gazeteci mahkeme salonuna alındı ​​ve kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu ve bilgisayar gibi ses kayıt cihazlarının alınmasına izin verilmedi.

Güvenlik önlemleri en üst düzeyde

Bugünkü duruşma, Yargıç Moxila A. Upadhyaya’nın huzurunda yapıldı. Ancak davaya eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından atanan yargıç Tanya Chutkan’ın başkanlık etmesi bekleniyor.

Chutkan’ın Kongre baskını davalarında sanıklara savcıların önerdiğinden daha ağır cezalar verdiği biliniyor.

Eski başkanın bu kez sanık olarak geleceği başkent Washington DC’de de güvenlik önlemleri artırıldı. Oldukça kalabalık olan basın mensupları, sabahın erken saatlerinden itibaren adliye binası önünde gelişmeleri takip ediyor.

Trump’tan mesaj

Trump, mahkemeye çıkmadan önce sosyal medya platformu TruthSocial’da yaptığı paylaşımda, “Yolsuz, hileli ve çalıntı bir seçime meydan okumaktan şimdi tutuklanmak üzere Washington DC’ye gidiyorum. Bu büyük bir onur çünkü sizin için gözaltına alınıyorum. . mükemmel yap.” terimleri kullandı.

Trump, Biden ve ailesinin yabancı ülkelerden rüşvet dahil milyonlarca dolar çaldığını öne sürerek kendisine yapılan muamelenin adil olmadığını savundu. Trump, ülkesinin geriye gittiğini iddia etti.

Biden mahkemeye gitmeyeceğini söyledi

Bu hafta tatilde olan ABD Başkanı Joe Biden, sabah saatlerinde Delaware’de bisiklet turuna çıktı.

Gazeteciler tarafından Trump’ın bugünkü duruşmasını takip edip etmeyeceği sorulduğunda Biden, “Hayır” yanıtını verdi. geri ödemişti.

Trump’a suçlamalar

Eski ABD Başkanı Trump, 1 Ağustos’ta “ABD’yi yanıltmak için komplo kurmak”, “resmi bir süreci engellemek için komplo kurmak”, “resmi bir süreci engellemek ve engellemeye teşebbüs etmek”, “seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurmak” suçlamaları yöneltildi. getirilmiş.

Trump’a yönelik ilk suçlama, başkanlık seçim sonuçlarının toplandığı, sayıldığı ve onaylandığı devlet işlevini bozmak ve engellemek için hile yaparak ABD’yi aldatmak için komplo kurmak tarafındadır.

İddianamedeki ikinci ve üçüncü suçlamalar, Trump’ın harekete geçtiği ve kongrenin seçim sonuçlarını onaylamak için 6 Ocak 2021’de toplanmasını engellemeye çalıştığı iddiasını içeriyor. Bu bağlamda iddianamede, Trump’ın Kongre’ye yönelik saldırıya giden süreçteki açıklamalarından örnekler yer alıyor.

Son olarak Trump, seçmenlerin anayasal oy kullanma ve oy sayma haklarını kullanmaları sırasında bir veya daha fazla kişiye baskı ve tehdit gibi yöntemler kullanarak komplo kurmakla suçlanıyor.

Trump’ın “2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmesine rağmen iktidarda kalmaya kararlı” olduğu belirtilen iddianamede, eski başkanın seçim sonuçları hakkında yalanlar yaydığı ve bu yalanların Kongre’ye yapılan baskını körüklediği iddia edildi.

İddianamede, Trump’ın seçim sonuçlarını değiştirme çabalarına yardım ettiği iddia edilen ancak isimleri paylaşılmayan altı “işbirlikçi”den bahsediliyor.

Trump’ın savunma avukatlarından John Lauro, suçlamaların “ifade ve siyasi ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırı” olduğunu söyledi.

6 Ocak Kongre baskını

ABD’de aşırı sağcı gruplar ve eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri, 3 Kasım 2020 Seçimlerinin sonuçlarını onaylamak için 6 Ocak 2021’de oturumun yapıldığı Kongre binasını bastı.

Baskında biri polis memuru olmak üzere 5 kişi öldü. Baskın nedeniyle isyana tahrik suçundan görevden yargılanan eski Başkan Trump, Şubat 2021’de Senato’da yapılan oylamada beraat etmişti.

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar, Cumhuriyetçilerin itirazlarına rağmen bir komite kurarak olayı soruşturmaya başladı.

Komite, Trump’ın “ayaklanmayı tetiklemek, yardım etmek ve zemin hazırlamak”, “resmi bir süreci engellemeye çalışmak”, “ABD sistemini bozmak için komplo kurmak”, “yanlış beyanlarda bulunarak komplo kurmak” gibi hatalar yapmış olabileceği sonucuna vardı. varmıştı.

Adalet Bakanlığı’nın Trump’ın bu eylemlerinden dolayı görevden alınmasının önerilmesi komitenin 9 üyesinin tamamının oyuyla kabul edildi.

Trump’a yönelik iddianameler

Son iddianame, Trump’a yönelik üçüncü ama en önemli iddianame olarak kayıtlara geçti.

9 Haziran’da açıklanan 49 sayfalık iddianamede Trump, Beyaz Saray’daki görevinden ayrılırken yanında gizli belgeler götürmek ve federal soruşturmaları engellemekle de suçlanıyordu.

İddianame üzerine 13 Haziran’da Miami’de hakim karşısına çıkan Trump, kendisine yöneltilen 37 ayrı suçlamayı reddetti.

Trump’a, yardımcılarına ve çalışanlarına Mar-a-Lago malikanesindeki gizli belgelerin güvenlik kamerası görüntülerini silme talimatı verdiği 27 Temmuz da dahil olmak üzere ek suçlamalar getirildi.

Daha önce Trump, 2016 Başkanlık Seçimleri sırasında bir kadına “sessiz kalmaktan utanma” suçlamasıyla 4 Nisan’da New York’ta hakim karşısına çıkmıştı.

Böylece Trump, ikisi federal suç içeren üç farklı davada farklı suçlamalarla suçlanan ilk eski ABD Başkanı olarak tarihe geçti.

sarkikaraagacajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu