Haber

TİHV: İstiklal Caddesi’nde yaşanan bombalı saldırıyı kınıyoruz

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde yaşanan bombalı hücumla ilgili açıklama yaptı. TİHV’in açıklamasında “Dün tüm ülke yeniden bir şiddet haberiyle sarsıldı ve derin bir acıya şahit oluyoruz. 13 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlama sonucunda 6 yurttaşımız ömrünü yitirmiş, 81 yurttaşımız ise yaralanmıştır.
Sivillerin ağır olarak bulunduğu bir ortamda gerçekleştirilen bu kabul edilmez terör saldırısını kınıyor, ölenlerin yakınlarının acısını paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

‘İNSAN HAKLARI, BARIŞ VE DEMOKRASİYİ SAVUNACAĞIZ’

“Kim tarafından yapılırsa yapılsın her durumda barış içinde bir ortada yaşama iradesini amaç alan bu şiddet olayı, başta hayat hakkı olmak üzere pek çok hak ve özgürlüğün ihlaline yol açmıştır” denilen açıklama şu şekilde:

“Ancak bir sefer daha hatırlatmak isteriz ki, bu hücum siyasal iktidarın temel hak ve özgürlüklere yönelik yeni kısıtlama ve baskı uygulamalarına, kutuplaştırıcı telaffuz ve güvenlikçi siyasetlerine münasebet oluşturmamalıdır.

İnsan hakları kurumu olarak, toplumu şiddet yoluyla teslim almaya yönelik bu çeşit akınlar karşısında geçmişte olduğu üzere bugün de insan hakları, barış ve demokrasi pahalarını savunmakta ısrarcı olacağız.

Kamuoyunda oluşan tüm kaygıların giderilmesi için bilgi edinme hakkı kısıtlanmamalı, başlatılan soruşturmalar aktif ve şeffaf bir biçimde yürütülmeli, en kısa vakitte hakikat ortaya çıkarılmalıdır. Ayrıyeten bu olayda da şahit olunduğu üzere, misal olaylar sonrasında nefret söylemi kullanarak insan hakları savunucularını, kimi kişi ve kümeleri amaç gösterenlere karşı yetkilileri derhal isimli ve idari önlem almaya çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu