Teknoloji

Tesla hacker’ından Tesla araçlarında ilginç bir keşif daha: Elon Mode

Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla araçlarında eller serbest sürüşe izin veren kendi süper gizli sürücü moduna sahip olabilir.

uygun olarak” Elon Modu ”, internette @greentheonly olarak bilinen bir Tesla yazılım korsanı tarafından keşfedildi. İsimsiz bilgisayar korsanı, yıllar boyunca araç kodunun derinliklerini inceleyerek, Tesla’nın elektrikli koltuklarınızı veya Model 3’teki orta kamerayı resmi olarak etkinleştirilmeden önce kullanmanızı nasıl engelleyebileceği gibi yenilikleri ortaya çıkardı.

Elon Modunu bulup etkinleştirdikten sonra, greentheonly sistemi test etme cesaretini gösterdi ve bu deneyin manzaralarından bazılarını yayınladı. Ekrandaki gerçek “Elon Mode” ayarını paylaşmadı ancak gerçek olduğunu savundu..

Bilgisayar korsanı, Tesla’nın Tamamen Kendi Kendine Sürüş (FSD) yazılımını kullanırken, aracın kendilerinden rastgele bir ilgi gerektirmediğini keşfetti. FSD, Tesla’nın beta sürümünde olan ancak şu anda seçenek için 15.000$’a kadar ödeme yapan herkes tarafından kullanılabilen vizyon tabanlı gelişmiş sürücü yardım sistemidir. Yazılım aynı zamanda geçen ay binlerce FSD müşterisinin ani frenleme ve ani hızlanma şikayetleri aldığını söyleyen dahili bir rapora da konu oldu.

Otomobil üreticisinin otoyollar için birinci nesil şoförlü sürüş sistemi olan otopilot, sürüş sırasında dikkatli olduğunuzu doğrulamak için direksiyon simidini “dürtmenizi” gerektirir. Araç sahipleri genellikle sistemin bu kontrolleri çok sık talep ettiğinden şikayet ederler.

Mevcut uygulamalı direksiyon onayına ek olarak, merkezi bir iç kameraya (dikiz aynasının üzerinde) sahip araçlar, ileriye baktıklarından emin olmak için sürücüleri izler. Ancak örneğin kameranın gözlerinizi görmesini engelleyecek bir şapka taktığınızda sistem nereye baktığınızı algılayamadığı için daha fazla uyarı verebiliyor ve Hatta devre dışı bırakılabilir.

https://twitter.com/greentheonly/status/1669907197445173248

Ama yalnızca yeşil, Elon Modunda araç, yaklaşık 1.000 kilometrelik test kullanımında bu “dırdır” ile karşılaşmadı. . Görselde, greentheonly eski bir Model X kullanıyor gibi görünüyor, bu modelin bir iç kameraya sahip olamayacak kadar eski olabileceğine dair değerli bir ayrıntı. Bu modelin kameraya sahip olup olmadığı veya Greentheonly’nin araca nasıl eriştiği net değil.

Greentheonly, Twitter paylaşımlarında sistemin hala rastgele şerit değiştirdiğini ve otoyolda yavaş gitmeye başladığını belirtiyor. FSD’nin bu sürümünün normal sahiplere sunulup sunulmayacağı bilinmiyor, ancak Aralık ayında Musk, sorunsuz sürüşün geleceğini ima etti.

Greentheonly, Tesla’nın yazılımının, yazılımı ilk kez incelemeye başladığı 2017 yılına kıyasla her zamankinden daha güvenli olduğunu ekliyor. Greentheonly, Tesla’nın Tesla’nın güvenliğini dengeli bir şekilde aşma yeteneğine rağmen, Tesla’nın yazılımında gösterdiği özenin, inceledikleri diğer araçlara kıyasla nadir olduğunu belirtti ve ” sürekli gelişen güzel bir bilmeceolduğunu söylüyor.

bozkirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu