Rus

Rusya’dan Zafer Günü’nde gövde gösterisi

Zafer Günü vesilesiyle düzenlenen en görkemli geçit töreni Kızıl Meydan’da gerçekleştirilirken, tören, 150. sınıf Motorlu Tüfek Bölümü’nün Zafer Sancağı ve Rusya’nın ulusal bayrağıyla birlikte başladı. Geçit törenine başkanlık eden Kara Kuvvetleri Komutanı Oleg Salyukov’u karşılayan Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus üretimi “Aurus” marka limuzinin üstü açık modelinde ayakta durarak geçit törenine katılan tüm askerlerini selamladı. Şoygu, daha sonra askeri geçit töreninin hazır olduğunu Rusya’nın Başkomutanı Vladimir Putin’e duyurarak törenin başladığını ilan etti.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, Laos Devlet Başkanı Thongloun Sisoulith ve Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo’nun da hazır bulunduğu törende Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel hale geldiği üzere bir konuşma yaptı.

Konuşma sonrasında başlayan askeri geçit töreni, Askeri Şeref Kıtası davul ve üflemeli çalgılarla açılırken, Kızıl Meydan’da Rus kolluk kuvvetlerinden 37 farklı birim katıldı. Rusya Ulusal Muhafızları ve Federal Güvenlik Servisi Askeri Birlikleri ‘de hazır bulundu.

Piyade geçit töreninden sonra zırhlı araç ve teçhizat sergilendi.

Askeri teçhizat geçit töreni, İkinci Dünya Savaşı’nın en iyi tankları olarak kabul edilen on adet efsanevi T-34 tankından oluşan grubun geçişiyle başlarken,T-14 Armata ve T-90M Proryv tankları, karadan havaya kısa ve orta menzilli füze uçaksavar topçu sistemi Pantsir-S, hava savunma füze sistemi S-400, kendinden tahrikli topçu teçhizatları Coalition-SV, Kurganets piyade savaş araçları ve Boomerang zırhlı personel taşıyıcıları gibi Rusya’da üretilen son askeri teçhizatlar sergilendi.

Bununla birlikte Kıtalararası balistik füzelere sahip Yars stratejik füze sistemleri de Kızıl Meydan’daki geçit törenine katıldı

Başken Moskova’daki hava şartlarının kötü olmasına rağmen düzenlenen askeri geçitte, 9 binden fazla askerle 75 birim askeri teçhizatla birlikte askeri helikopter ve uçak yer aldı.

bigadicajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu