Karar

Rusya’dan son dakika ABD ve Türkiye açıklaması! Hamas’a desteğini ilan etti

Son dakika Rusya haberleri: Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Birleşmiş Milletler (BM) binasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazze’deki ateşkes müzakereleri konusunda ABD’yi süreci sabote etmekle suçlayan Nebenzia, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili de önemli bir Türkiye itirafında bulundu. 

Nebanzia ilk olarak, “BMGK 10 Haziran’da Gazze’de ateşkese ilişkin bir karar kabul etti. İsrail’in durmak bilmeyen saldırıları, söz konusu kararın uygulanmadığını gösteriyor. BMGK, kararın uygulanması için ne yapabilir?” sorusunu yanıtladı.

‘KESİN, ACİL VE DENETLENEBİLEN ATEŞKES TALEBİNDE BULUNMASI GEREKİYOR’

Nebenzia, öncellikle “kesin, acil ve denetlenebilen” ateşkes talebinde bulunulması gerektiğini vurguladı.

ABD’nin kararının ateşkes konusunu net bir şekilde ele almadığını kaydeden Nebenzia, kararda atıfta bulunulan ABD Başkanı Joe Biden’ın planının ise “muğlak” olduğunu, gerekli detaylara yer verilmediğini dile getirdi.

‘ABD’NİN GAZZE KARARI SÜRECİ SABOTE ETMEK İÇİN KULLANILIYOR’

Rusya’nın bu nedenle çekimser oy kullandığını, nasıl uygulanacağı, hedefleri ve zaman dilimi belli olmayan bir karara imza atmak istemediklerini söyleyen Nebenzia, “Meslektaşlarımıza açık bir çek vererek sürecin sabote edilmesine izin vermek istemedik. ABD’nin Gazze kararı, süreci sabote etmek için kullanılıyor.” diye konuştu.

RUSYA’DAN HAMAS’A DESTEK

Nebenzia, kararı desteklediği yönündeki tüm güvencelerine rağmen İsrail’in hemen kararın kabulünden sonra yaptığı açıklamayla bunun gerçek olmadığının anlaşıldığını kaydetti.

“Şimdi Hamas’ı suçlamaya çalışıyorlar ancak Hamas ateşkes kararının nasıl uygulanabileceği yönünde görüşünü bildirdi.” diyerek Hamas’ı destekleyen Rus Daimi Temsilci, “Yani anlayacağınız pinpon oyunu devam ediyor ama gerçekte hiçbir şey olmuyor.” ifadelerini kullandı.

‘İSTANBUL 2022’DE UKRAYNA KRİZİ ÇÖZÜME ÇOK YAKINDI’

Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Nebenzia, “Başkan (Vladimir) Putin’in de dediği gibi, İstanbul’da 2022’de Ukrayna krizi çözüme çok yakındı. Sonra ne oldu? Batılı sponsorları Ukrayna’ya ‘Rusya’yla savaşmaya devam et’ dediler.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arabuluculuk girişimlerinin neticesi olarak 29 Mart 2022’de İstanbul’da yapılan müzakereler sonucunda Ukrayna tarafı, Rus tarafına gelecekteki olası yazılı anlaşmanın ilkelerini teslim etmiş, anlaşmaya çok yaklaşılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu