Haber

Paraguay’da Başkanlık Seçimlerini Santiago Pena Kazandı

Paraguay’da bu pazar günü yapılan seçimlerin ön sonuçlarına göre, cumhurbaşkanlığını Santiago Pena’nın kazandığı açıklandı.

Paraguay’da 30 Nisan Pazar günü yapılan seçimlerde ilk sonuçlar açıklandı. Paraguay Seçim Mahkemesi’nden yapılan açıklamaya göre, sandıkların yüzde 85’i açıldıktan sonra seçimi muhafazakar Colorado Partisi’nin adayı Santiago Pena kazandı. tek cinsiyet usulüyle yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 43,5’ini aldı. Seçimde ikinci sırayı alan muhalefet merkez sol ittifakının adayı Efrain Alegre oyların yüzde 27,58’ini aldı. Ulusal Haçlı Partisi’nin adayı Paraguayo Cubas, seçimde beklenmedik bir şekilde yüzde 22.18 oy aldı.

Seçimin galibi Santiago Pena’ya ilk tebrik, yine Colorado Partisi üyesi olan Paraguay’ın şu anki eyalet lideri Mario Abdo Benitez’den geldi. Arjantin devlet başkanı Alberto Fernandez ve Brezilya lideri Lius Inacio Lula da Silva da Pena’yı tebrik etti.

Santiago Pena, Paraguay’ın yeni başkanı olarak yaptığı konuşmada birçok Paraguaylı’nın içine düştüğü kaderciliği ortadan kaldırma sözü verdi ve yarından itibaren herkesin istediği Paraguay’ı tasarlamaya başlayacağını söyledi. Pena, “Bugün kişisel bir zafer değil, toplumsal barış yolunu seçen bir halkın zaferini kutluyoruz” sözlerini de kullandı.

Katılım yüzde 59,75’e ulaşırken, seçimlerin genel olarak sakin bir ortamda yapıldığı ve gün içinde ülke genelinde 5 seçim suç duyurusunun kaydedildiği bildirildi. Bu şikayetlerin başkent Asuncion’daki küçük çaplı olaylar ve Sapucai’de parti yetkililerinin yumruklaşması olduğu öğrenildi.

Paraguay’da Santiago Pena’nın da üyesi olduğu Colorado Partisi’nden adaylar, 2008 ve 2013 hariç, 1946’dan bu yana yapılan başkanlık seçimlerini kazandı. – ASUNCION

kurtalanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu