Teknoloji

Mac Bilgisayarlardaki Kötü Amaçlı Yazılım Tespit Özelliği Hiç Çalışmıyor: Ve Apple Umursamıyor!

ABD merkezli teknoloji devi Apple genel olarak üst düzey güvenlik ile övünür. Bunu sadece iPhone’larda değil, Mac’lerde de sık sık görüyoruz. Şirket, güvenlik odaklı özellikler yayınlıyor ve işletim sisteminin bilgisayar korsanlarından korunduğunu söyleyip duruyor. Ancak son haberler, durum pek iç açıcı değil. öyle değil bu ortaya çıkarıyor. Aslında, Apple’ın en güvenilir güvenlik özelliklerinden biri, aslında işe yaramıyoranlaşıldı.

Apple, Mac bilgisayarlar için üç aşamalı güvenlik önlemi alıyor. Bunlardan ilki, Uygulama mağazası ‘Durmak. Şirket, mağazasındaki uygulamaları inceler ve kötü amaçlı olduğu tespit edilen veya olduğundan şüphelenilen uygulamaları yayınlamaz. Şirket ayrıca virüs koruma teknolojisi sunuyor. XProtect müşterilerini korumaya çalışır. Üçüncü katman hayatımıza birkaç yıl önce girdi. Apple, macOS’a entegre oldu” Arka Plan Görev Yöneticisi“adlı bir özellik sayesinde, kötü amaçlı yazılımları her zaman izler ve çalışmalarını engeller. Yani Apple, durumun bu olduğunu söylüyordu.

Arka Plan Görev Yöneticisi’nin aslında çalışmadığı ortaya çıktı!

Patrick Wardle adlı bir siber güvenlik uzmanı, Apple’ın Arka Plan Görev Yöneticisi adlı özelliğinin aslında işe yaramıyor İddia etti. Yazılım uzmanına göre bilgisayar korsanları isterlerse Arka Plan Görev Yöneticisi’ni 2 farklı yöntemden biriyle kullanabilirler. baypas edebilirler . Bu yollardan biri, macOS alt dizinlerindeki bir kusurdan yararlanmayı içerirken, bir diğeri, kullanıcıların açık hizmetleri uyku moduna geçirmesine izin veren bir macOS özelliğini içeriyordu.

Apple bunu geçen yıldan beri biliyor: Ama hiçbir şey yapılmadı!

Arka Plan Görev Yöneticisi özelliğiyle ilgili siber güvenlik uzmanı sorunları ilk kez geçen yıl görüldü ve bunu Apple’a bildirdiğini söyledi. Ancak iddiaya göre Apple bu konuyu hiçbir şekilde önemsemedi. Ayrıca, bir yıl sonra bile Arka Plan Görev Yöneticisini atlamanın yolları hala uygun . Siber güvenlik uzmanı, Apple’ın hiçbir şey yapmaması nedeniyle düzinelerce bilgisayar korsanının arasında bir konferansta bu sorunu ortaya çıkardı. Apple’ın bundan sonra ne yapacağını merak mı ediyorsunuz?

haskoy-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu