Haber

İBB’den “İstanbul Deprem Seferberlik Planı” programı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul Güçlendirme” sistemi ile hızlı tarama için başvuruda bulunan ve güçlendirme teklifi alan yapılardan başlayarak maliyet bedeline güçlendirme yapacaklarını ve başvuruların yarıdan itibaren alınmaya başlayacağını söyledi. -Mart.

İBB’nin İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlediği “İstanbul Deprem Seferberlik Planı” programında konuşan İmamoğlu, Kahramanmaraş depreminin Türkiye’deki tüm yöneticileri yol ayrımına getirdiğini, artık çok hızlı, net ve kararlı olmak gerektiğini kaydetti, ve birlikte hareket etmek.

İstanbul Deprem Seferberlik Planı kapsamındaki çözüm önerilerini paylaşan İmamoğlu, İstanbul ve Marmara Bölgesi’ni depreme hazırlamak için “Marmara Deprem Meclisi” kurulması talebini dile getirdi.

Mecliste hangi kurumun hangi düzeyde görev alacağını ve hızlı bir süreç işletileceğini anlatan İmamoğlu, İstanbul ve Marmara deprem seferberliğinin bilimsel, planlı ve kararlı adımlarla başlatılacağını söyledi.

İmamoğlu, İBB’nin böyle bir düzenlemede üzerine düşen görevi sonuna kadar yerine getirmeye hazır olduğunu kaydetti.

İBB bütçesinin bir an önce revize edilmesi gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, şehrin depreme dayanıklı hale getirilmesi için mevzuat çalışmalarının yapılmasının kural olduğunu söyledi.

Bina güçlendirme konusunda yasal düzenleme için merkezi yönetimden iş birliği ve maddi destek isteyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“‘İstanbul Güçlendirme’ sistemini kuruyoruz. Bu sistemle hızlı taramaya başvuran ve güçlendirme önerisi alan binalardan başlayıp maliyette güçlendirme yapacağız. Kısmi ve kapsamlı güçlendirme konusunda ayrı bir yönetmelik hazırlıyoruz. Bunda Yönetmelik, riskli yapı analizi ve hızlı yapı taraması sonuçlarına göre, inşaat sürecini ve finansman modellerini de anlatacağız. Mart ortasından itibaren başvuruları almaya başlayacaklar.”

Hızlı tarama formülünün yasalaşarak yaygınlaştırılacağını ifade eden İmamoğlu, Kahramanmaraş depreminin ardından hızlı tarama sistemine başvuranların sayısının 110 bini geçtiğini, meslek odaları ve ilgili paydaşlarla protokol yaptıklarını kaydetti. Bu işi genişletmek için.

İmamoğlu, “Bütünsel konut politikaları anlayışı içinde, ilk etabı Türkiye’nin sahip olduğu kendi mülkiyetimizde olan alanlarda 5 bin adet sosyal kiralık konut ve uygun fiyatlı sosyal konut inşaatının temelini mart ayında atacağız” dedi. proje ve lisans işlemleri tamamlandı, paylaşacağız.” dedi.

Şehrin her iki yakasında süreksiz barınma alanları

Avrupa ve Anadolu yakalarında 4,5 milyon vatandaş için hızlı bir şekilde geçici barınma alanları hazırlayacaklarını belirten İmamoğlu, “Altyapı çalışmalarının geliştirilmesi ve hızlandırılması için merkezi yönetim desteğine ve mali desteğe yoğun ihtiyaç var.” söz konusu.

Boş konutların kullanımına ilişkin yasal ve idari düzenlemelerin uygulanmasına da değinen İmamoğlu, sarsıntı sonrası toplanma ve kesintili barınma alanlarının fiziki altyapısının geliştirilmesi için merkezi yönetimle koordinasyon sağlanması gerektiğini belirtti.

İstanbul’un haberleşme, elektrik, enerji gibi tüm altyapı sistemlerinin depreme dayanıklı hale getirilmesi için ilgili aktörlerle birlikte çalışacaklarını ifade eden İmamoğlu, İstanbul’a özel yasa çıkarılmasının şart olduğunu söyledi.

İmamoğlu, arama kurtarma ekiplerinin oluşturulacağı bir projeyi hayata geçireceklerini belirterek, askerlik yapanlara afet gönüllüsü eğitimi verilmesini teklif etti.

Muhtemel Marmara depreminin sadece İstanbul’u veya Marmara Bölgesi’ni değil, Türkiye’yi, ülkenin geleceğini ve ekonomisini de tehdit ettiğini belirten İmamoğlu, “Yaklaşan tehlikenin milli güvenliğimizi tehdit ettiğini unutmamalıyız.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu