Haber

HRW: Türkiye’nin sınır muhafızları Suriyelileri öldürüyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türkiye sınır güvenlik görevlilerinin Suriye sınırında ayrım gözetmeksizin Suriyeli sivillere ateş açtığını, Türkiye’ye geçmeye çalışan mülteci ve göçmenlere işkence yaptığını ve onlara karşı çok fazla güç kullandığını iddia etti. Açıklamada, “Türk hükümeti, hukuka aykırı cinayetler de dahil olmak üzere ilgili ağır insan hakları ihlallerinden sorumlu olan sınır muhafızlarını soruşturmalı, eylemlerinden sorumlu tutmalı ve bu ihlaller için uzun süredir devam eden cezasızlığa son vermelidir” denildi.

‘MART’TA BİR ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ’

Mart ayında yaşanan olaylara işaret edilen açıklamada, şöyle devam edildi: “11 Mart 2023’te Türkiye sınır görevlileri düzensiz yollarla Türkiye’ye geçmeye çalışan sekiz kişilik Suriyeli bir grubu vahşice dövdü ve işkence yaptı. Bir yetişkin erkek ve bir erkek çocuk öldü. Altı sınır muhafızı, saldırıya karıştıkları iddiasıyla Türk makamları tarafından soruşturuluyor. 13 Mart’ta bir Türk sınır muhafızı, bir tarlada tarlasını süren 59 yaşındaki bir adamı vurarak öldürdü. “Soruşturma kapsamında yürütülen soruşturmaya ilişkin ulaşılabilen bir bilgi yok. İnsan Hakları İzleme Örgütü, 20 Nisan 2023’te Türkiye’nin Adalet, İçişleri ve Savunma Bakanlarına yazarak her iki olayla ilgili bilgi istedi.”

‘HÜKÜMET BAŞARISIZ’

İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Williamson, “Suriyelilerin keyfi olarak öldürülmesi, Türkiye’nin sınır muhafızları tarafından işlenen ve hükümetin etkili bir şekilde önlemede veya soruşturmada başarısız olduğu bir dizi vahşetin parçası” dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) 2023’ün başından bu yana Suriye-Türkiye sınırında ilgili sınır muhafızlarının neden olduğu 11 ölüm ve 20 yaralanma kaydettiği ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün bu olaylardan ikisini bağımsız olarak doğruladığı belirtiliyor.

‘273 OLAYIN 28’İNE GANDARMA BİRİMLERİ KATILDI’

Açıklamada şöyle devam edildi: “Türkiye’nin kara sınırları Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hudut birlikleri tarafından korunmaktadır. Sınırlarda görev yapan jandarma birlikleri de Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca yakın bölgelerde asayiş faaliyetlerinden sorumlu jandarma karakolları bulunmaktadır. İhlallerin belgelenmesi sürecinde kaydedilen olayların büyük çoğunluğu Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgilidir. Kayıtlara geçen 273 olayın 28’inde jandarma birimleri yer aldı.” (DIŞ HABER)

haber-dilovasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu