Teknoloji

HarmonyOS 4 ile geliyor! Huawei yeni elektrikli arabası Luxeed’i duyurdu

Tesla liderliğindeki elektrikli otomobil pazarı her geçen gün büyümeye devam ederken, farklı sektörlerdeki firmalar da bu araçlara yoğun ilgi gösteriyor.

Son dönemde ABD’nin baskılarıyla haklı olarak bunalan Çinli üretici Huawei, yakında yeni bir elektrikli otomobille karşımıza çıkacak.

Huawei’den resmi açıklama

Huawei’nin akıllı otomobil departmanının CEO’su Yu Chengdong, markanın Luxeed adını verdiği yeni elektrikli sedan modelini duyurdu.

Huawei’nin açıklamasına göre Luxeed, coupe deneyimini bir üst seviyeye taşıyacak.

Araçla ilgili en dikkat çekici detay ise Huawei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS 4 ile gelecek olması.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan HarmonyOS 4’ün araca pek çok yenilik getirmesi bekleniyor. Ayrıca araç, Huawei ekosistemindeki ürünlerle de çalışabilecek.

Luxeed EH3’ün Chery’nin E0X platformu üzerine inşa edildiği söyleniyor. Chery çatısı altındaki Exeed Sterra ES ve Sterra ET modellerinin de altyapısını oluşturan bu platform, 800V şarj tabanı ve 700 km’ye kadar sürüş menzili sunan CATL batarya gibi özelliklere sahip.

Teknoloji tarafına baktığımızda ise elektrikli sedanın Huawei ADS 2.0 akıllı sürüş sistemi ile donatılacağını belirtelim.

Bu sistem; Lidar sensör, 11 adet HD kamera, 3 milimetre dalga radarı ve 12 adet ultrasonik radar gibi ekipmanlardan oluşuyor.

Huawei’nin ADS 2.0 sistemi, hiçbir insan müdahalesi olmadan 200 kilometreye kadar yol alabiliyor.

Luxeed EH3’ün bu yılın sonunda 200.000 Yuan’dan (27 bin $) başlayan fiyatlarla satışa sunulacağı belirtiliyor.

haber-bogazliyan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu