Haber

Felçli bir hastanın kafatasına kablosuz bir işlemci yerleştirilerek motor becerileri geri kazandırıldı

ÇEKİM TARİHİ: Arşiv

1. Ameliyattan çeşitli görüntüler

2. Beyin-bilgisayar orta yüz cihazının çeşitli görüntüleri

Çinli bir klinik grubu, felçli bir adamın kafatasına kablosuz bir işlemci yerleştirdi ve bu, onun kendi başına şişeden su içme gibi motor becerilerini büyük ölçüde yeniden kazanmasına olanak sağladı.

Salı günü çalışmalarının sonuçlarını açıklayan ekip, çalışmanın ülkede beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) cihazı araştırmalarında yeni bir çığır açtığını duyurdu. BCI cihazı, beyin hastalığı olan hastaların rehabilitasyonuna yardımcı olabilecek ve hatta gelecekte insan beyninin işlem yeteneğini genişletebilecek ileri bir teknoloji parçasıdır.

Klinik deneme kapsamında 24 Ekim 2023’te implant ameliyatı geçiren hastada, trafik kazası sonucu tam omurilik yaralanması yaşandı. Hasta 14 yıldır her iki bacağını ve her iki kolunu hareket ettiremiyordu.

Xuanwu Hastanesi beyin cerrahları, madeni para büyüklüğünde, minimal invazif, kablosuz iki BCI işlemcisini hastanın kafatasına yerleştirerek, hastanın duyusal ve motor fonksiyonlarını kontrol eden beyin bölgesindeki sinir sinyallerini yakalayabildi.

Evde üç ay süren eğitimin ardından hasta, artık beyin dalgaları tarafından kontrol edilen havayla şişirilen eldiven yardımıyla yüzde 90’ı aşan kavrama hassasiyeti ile su şişesini tek başına tutabiliyor.

Araştırmaya katılan beyin cerrahlarına göre hastanın omurilik yaralanması skorları ve duyusal uyarılmış potansiyel ölçümleri de iyileşti.

Nöral Elektronik Etkinleştirme (NEO) adı verilen implante edilebilir cihaz, Tsinghua Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı tarafından geliştirildi. Cihazın kafa derisinden geçirilen iç kısmı dışarıdan güç alır ve yakaladığı sınır sinyallerini bilgisayar veya cep telefonuna iletir.

NEO implantının omurilik yaralanması olan bir hastaya uygulandığı ikinci olay ise 19 Aralık 2023’te Pekin Tiantan Hastanesi’nde gerçekleşti. Hasta şu anda evinde rehabilitasyon sürecinde.

Xuanwu Hastanesi’nde profesör olan Zhao Guoguang, BCI teknolojisinin omurilik yaralanması ve epilepsi gibi beyin hastalıkları olan hastaların iyileşmesine yardımcı olabileceğini ve beyin-bilgisayar zeka füzyonunu gerçekleştirme olasılığının kapısını açabileceğini söyledi.

Zhao, “Ancak bu tekniğin geniş çapta uygulanması için belli bir yolun izlenmesi gerekiyor. Gelecekte cihazın stabilitesi ve işlevselliği üzerine araştırmalar yapılacak.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Pekin’den bildiriyor. (XHTV)

bayrampasaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu