Teknoloji

Çinlilerin klonladığı maymun tarih yazdı

Artık üç yaşında olan klonlanmış bir maymun, yetişkinliğe kadar hayatta kalan ilk klonlanmış maymun olarak tarihe geçti. retro adlı maymun, Çin’in önde gelen bilim akademisindeki bilim insanları tarafından klonlandı. Bu maymunun başarılı bir şekilde klonlanması ve yetişkinliğe kadar hayatta kalması, gelecekteki klonlama girişimlerini ilerletmeye yardımcı olabilir.

Bilim insanları Retro’yu üç yıl önce klonladılar ve kendisi yaklaşık iki yaşındayken bulgularını yazmaya başladılar. Ekip, Retro’nun başarıyla doğması için klasik klonlama sistemine ekstra bir adım daha eklemeleri gerektiğini söylüyor. Ayrıca Retro’yu tekrar klonlayabilirlerse ve daha fazla birbirinin aynısı klonlar yapabilirlerse, bu, klonlama çabasını çok daha kolay hale getirmeye yardımcı olabilir.

Retro gibi al yanaklı maymunlar, insanlara çok benzer bir genetik yapıya sahip oldukları için sıklıkla insan enfeksiyonlarını ve bağışıklık tepkilerini incelemek için kullanılır. Ancak insanlar gibi bu maymunlar da farklı genlere sahip olabilir ve bu da vücutlarının çeşitli hastalıklara farklı tepki vermesine neden olabilir. Bu nedenle, Retro gibi klonlanmış maymunlara daha istikrarlı erişime sahip olmak, çeşitli genlerin farklı hastalıklarla nasıl etkileşime girebileceğine ilişkin endişeleri ortadan kaldırabilir ve böylece araştırmacıların tıbbi araştırmaları daha uygun şekilde kontrol etmesine olanak tanıyabilir. Ayrıca bu başarı insan klonlamanın kapısını da açabilir.

Elbette insanları klonlayarak Pek çok farklı endişe ve etik soru var. Ancak bilim adamlarının Retro ve maymunları klonlama konusunda ne kadar başarılı oldukları göz önüne alındığında, insanın klonlanma ihtimalinin ortadan kalktığı söylenemez.

haber-safranbolu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu