Haber

Camilerde “Gün milli birlik günüdür” başlıklı hutbe okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde “Gün milli birlik günüdür” hutbesini okuduktan sonra cuma namazını kıldırdı.

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybeden ve yaralananlar için tüm camilerde cuma namazı öncesi Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen depremler için Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde Cuma hutbesinde birlik ve beraberlik mesajı veriyor. “Kardeşlerim, gün birlik olma günüdür. Bugün bir yardımlaşma ve dayanışma günü” dedi.

“YANGIN SADECE DÜŞTÜĞÜ YERİ DEĞİL HEPİMİZİ YAKTI”

Erbaş, hutbesinde büyük depremlerle sarsıldığını, yangının sadece düştüğü yeri değil herkesin yüreğini de yaktığını, dua ve umutla enkaz başında beklediklerini, kendilerinin de büyük bir umutla yanlarında olduklarını söyledi. hep birlikte seferber olduk.

Hz. Muhammed’in (sallallahü aleyhi ve sellem) Müslümanların birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede tek vücut olduklarını söylediğine işaret eden Erbaş, şu ifadeleri kullandı:

“Millet olarak ciğerlerimizi dağlayan büyük depremlerle sarsıldık. Ateş sadece düştüğü yeri değil, hepimizin yüreğini de yaktı. Enkazın başında dillerimizde dualar, umutlarla bekledik. Her zaman canımızı kurtarmak ve birbirimize el uzatmak için hep birlikte seferber olduk, şimdi seferberlik halindeyiz. O halde mümin kardeşlerim, gün birlik ve beraberlik günüdür. kenetlenme günüdür gün yardımlaşma ve dayanışma günüdür gün dua ve niyazla tövbe ve mağfiret ile yüce Allah’a sığınma ve O’nun engin rahmet ve yardımını dileme günüdür. bugün gün İnancımızın gereği olarak birlik, beraberlik ve kardeşlik bilinciyle hareket edelim.Birbirimizin umudu, yaşam sevinci olalım.Depremden etkilenen her bir kardeşimizin yüreğine dokunalım. ve sil onların gözyaşlarını. Paylaşarak üzüntüler. Maddi ve manevi tüm imkanlarımızla kardeşlerimizin yanında olalım. onları ısıtmak için bir soba başlar Yuvalarını sokabilecekleri kadar yakın olsunlar. Böyle zamanlarda sağduyumuzu ve sakinliğimizi daha dikkatli koruyalım. Birliğimizi ve kardeşliğimizi zedeleyecek her türlü söz ve davranışlardan uzak duralım.”

DEPREM MAĞDURLARI İÇİN ÇAĞRI

Geçmişten günümüze tüm depremzedelere ve ailelerine, afetlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileyen Erbaş, şunları kaydetti: depremden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için birçok yardım seferberliği başlatılmıştır.Bu kampanyalara altlık olması için sizlerin ülkemizin dört bir yanında sevgi, şefkat ve kardeşlik dolu yardımlarınıza bir an önce vesile olmak isteriz. Cuma namazını depremden etkilenen kardeşlerimize ulaştırın.Yüce Allah tüm yardımlarınızı şanlı köşkünde kabul etsin.”

Duaya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam da katıldı.

Cuma namazının ardından depremden etkilenen 10 vilayet dışındaki camilerde depremzedeler için yardım toplandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu