Haber

Buğra Kavuncu, İYİ Teşkilat Başkanlığı görevinden istifa etti

İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Buğra Kavuncu, seçim sonuçlarının ardından İYİ Teşkilat Başkanlığı görevinden istifa etti.

İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Buğra Kavuncu, resmi olmayan sonuçlara göre, 54 bin 619 (yüzde 0,63) oyla altıncı sırada yer almıştı.

Seçim sonuçlarıyla ilgili yazılı açıklama yapan Kavuncu, “31 Mart yerel seçim sonuçları gösterdi ki; büyükşehirlerde yarış genelde iki parti arasında geçmiş ve seçmen istediği adaya oy vermekten çok, istemediği parti ya da aday kazanmasın diye karşındaki en güçlü adaya yönelmiştir. Bir diğer durum ise daha önce ittifak yapılan İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana gibi büyükşehirlerin birçoğunda parti aidiyeti neredeyse yok olmuştur” dedi.

‘İTTİFAK SİSTEMİ, BÜYÜK PARTİLERİ GÜÇLENDİRDİ’

“İttifak sisteminin, büyük partileri güçlendirirken oy oranı biraz daha az partileri erittiği aşikârdır” diyen Kavuncu, “Katı bir ideolojik görüşü olmayan, makul ve hayatın gerçekleriyle yüzleşerek ona göre politika belirleyen, merkeze konumlanacak bir partinin varlığını devam ettirmesi için yerel yönetimlerde iddia ortaya koyması önemlidir. Aksi halde başka bir partinin aparatı haline gelme riskini taşımaktadır. Seçim sonuçları bunu bir kez daha tescil etmiştir” ifadelerini kullandı.

‘SEÇİMLERİ BEKLEDİĞİMİZİN ÇOK ALTINDA BİR SONUÇLA TAMAMLADIĞIMIZI KABUL ETMEK ZORUNDAYIZ’

İYİ Parti’nin 31 Mart yerel seçimine ittifak yapmadan girme kararı aldığını hatırlatan Kavuncu, şöyle devam etti:

“Bilindiği üzere, partimiz genel seçimler sonrası 31 Mart yerel seçimlerine ittifaksız girme kararı almış ve tüm ülkede aday belirleme süreci başlamıştır. Bu süreçte, kamuoyuna da yansıyan bazı isimler haricinde İstanbul için adaylık talebinde bulunan olmamıştır. Parti içerisinde de bu doğrultuda bir gelişme olmayınca görev bana düşmüştür. Ben de partim için bu sorumluluğu seve seve üstlendim.

Alınan karar sonrası çalışmalarıma başladım ve daha iyi bir belediye başkanı olacağım iddiasıyla seviyeyi düşürmeden, projelerimi anlattım. Eleştirilerimi sıraladım. Hatta eleştirilerimi beğenmeyen ve yetersiz bulan da oldu, kamuoyundan dozu çok kaçırdığımı dile getiren de oldu. Kimisi boşuna çok çalışarak kendimi hırpaladığımı kimisi ise kasıtlı olarak çalışmadığımı iddia etti. Bütün bunlara rağmen, ben partimin adını en onurlu şekilde inandığım ve doğru bulduğum şekilde ayakta tutmaya çalıştım ve mücadele ettim. Ancak seçimleri beklediğimizin çok altında bir sonuçla tamamladığımızı kabul etmek zorundayız.”

‘İSTİFA KARARIMI SEÇİM AKŞAMI ALDIM’

İYİ Parti Teşkilat Başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyuran Buğra Kavuncu, açıklamasında “Tüm bu şartlar altında, ben de üzerime düşen sorumluluğu yerine getirerek, gerek yapılacak olan olağanüstü kongremizin daha sağlıklı ve demokratik bir ortamda yapılabilmesi, gerekse İstanbul’da aldığımız sonuçla doğrudan ilişkili olarak, 8 aydır yürütmekte olduğum Teşkilat Başkanlığı görevimden istifa ediyorum” ifadelerine yer verdi.

İstifa kararını seçim akşamı aldığını belirten Kavuncu, açıklamasında “Özellikle parti içinde şahsıma yönelen bazı eleştirileri de cevaplamam gerekirse; seçim akşamı almış olduğum istifa kararımın, Genel Başkanımızın pazartesi günü yapacağını duyurduğu açıklamanın ardından duyurulması hususunda çalışma arkadaşlarımızla görüş birliği oluştu. Bundan ötürü de bu açıklamayı bugüne bıraktığımı ifade etmeliyim” dedi.

Kavuncu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Yücel Coşkun, il ve ilçe teşkilatı, İstanbul Gençlik Kolları Başkanımız Muhammet Akyüz ve kendisini destek veren herkese teşekkür etti.

(HABER MERKEZİ)

kargi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu