Haber

Başkan Büyükakın: Dünyada her gün 85 milyon çocuk aç uyuyor

Yetimin iftarında bir konuşma yapan Önder Büyükakın, “Filistin’deki kardeşlerimize zulmediliyor. Bu vahşetlerden en çok çocuklar ve kadınlar etkileniyor” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın düzenlediği iftar yemeğinde yetimlerle buluştu. AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şahin Talus, İHH Kocaeli İl Temsilcisi İsmail Yeşildal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık ve çok sayıda gönüllünün katıldığı iftar yemeğine çocuklarla yakından ilgilenen Önder Büyükakın, ” Allah çocuklarımızın yüzünü güldürsün” diyerek, “Benim sözüm çocuklara değil büyükleredir. Dünyaya çocukların gözünden bakınca bambaşka bir yer oluyor. dünyaya çocukların gözünden bakıyorsunuz.bakın dünyada her beş çocuktan biri şu anda çatışma bölgelerinin mağduru.40 milyon çocuk çeşitli çatışmalar nedeniyle evlerinin dışında sokaklarda veya kamplarda yaşamak zorunda kalıyor. Her yıl ortalama iki buçuk milyon çocuk kaçırılıyor veya kayboluyor. Dünya çapında 385 milyon çocuk her gün aç uyuyor.”

“ON YILDA 980 FİLİSTİNLİ ÇOCUK ŞEHİT OLDU”

İftar sonrası konuşmasına “Dünyadaki her 10 çocuktan biri çocuk işçi olarak çalışmak zorunda” diyerek devam eden Önder Büyükakın, “Az önce her beş çocuktan biri çocuk işçi olarak çalıştırılıyor dedim. savaş. Son günlerde Filistin’de yaşananları görüyoruz. Oradaki kardeşlerimiz zulüm görüyor. Zalim ve acımasız. Ancak bu acımasızlıktan en çok etkilenenler önce çocuklar sonra da kadınlardır. On yılda 980 Filistinli çocuk şehit oldu. İnsan haklarından bahsedenler utançtan ağzını açmamalı. Ağzını açtığında insan hakları, ağzını kapattığında insan hakları diyenler, Filistin’de devlet terörüyle şehit olan 980 çocuğun hayalleri önünde anıtlarının önünde utançtan konuşmasınlar ama yine de bunu yapıyorlar. Yapmak. Maalesef dünyanın gözü önünde zulüm devam ediyor. Zalimler sadece görmek istediklerini görürler.”

“YETİMLER BAKIRSA DÜNYA BÜYÜR”

Başkan Büyükakın yaptığı konuşmada, “Peygamber Ümmeti olarak ümmet olarak görmezden gelemeyeceğimiz durumlar vardır. Bunlardan biri yetim. Yetime sövüp sayana, yetimi hor görene yazıklar olsun! Bir çocuğumuzun başını okşayıp gülümsettiğinizde dünyanın gülümseyeceğine inanıyorsanız, yetimin yüzü gülünce dünya güler. Buna inanırsanız, Peygamberimizin nebevî mesajına kavuşursunuz. Allah bizi bu gönülden ayırmasın. Gönlümüzdeki bu hal hep kalsın. Peygamber efendimiz, Müslümanlar için en hayırlı evin, yetime ikram edilen ev olduğunu söylüyor. Müslümanların en kötü evi yetimlere kötü davranan evdir. Peygamber yetimdir. Biz yetim bir Peygamberin ümmetiyiz. Bizim yolumuz onun yoludur. Sahip olmamız gereken ahlak, Peygamber ahlakıdır. Biz onun ümmetiysek, bizim ahlakımız onun ahlakıysa yetim çocuklarımızı sahipsiz bırakmamalıyız.”

“SİZİNLE OLDUĞUMUZU ASLA UNUTMAYIN”

Önder Büyükakın, “Büyükşehir Belediyesi olarak İHH ve diğer STK’larla birlikte bu şehirde ve çevremizdeki uzak beldelerde yetimlerin yüzünü güldürmek ve geceleri kimse uyumasın diye çalışıyoruz” dedi. Bizim için dua et. Teşekkür beklemiyoruz çünkü biz görevimizi yapıyoruz. Teşekkür istemiyoruz, sadece dua istiyoruz. Allah bizi bu istikametten ayırmasın. Ayaklarımızı bu istikamette tutmak için dualarınızı rica ediyoruz. Sana saygı duyuyorum. Yavrularımızın gözlerinden öpüyor, annelerine, babalarına ve vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Geride kalanlara sabır diliyorum. O çocukların güzel ahlakla, Peygamber ahlakıyla yetişmeleri için güç diliyorum. Yanında olduğumuzu asla unutmamanı istiyorum.”

“Allah sayınızı da artırsın”

Başkan Büyükakın, “Masalarda çok istekli arkadaşlarım var. Bunun için onlara da teşekkür ediyorum. Haklısın. Tanrı seni korusun. Sizler sayesinde çocuklarımızın yüzünü güldürmek mümkün. Allah sayınızı artırsın. Önümüzde Kadir Gecesi var. Bin aydan daha hayırlı bir gece. Yani bir gece, bir insan hayatından daha değerlidir. Burada olup amin diyen tüm kardeşlerimin Kadir Gecesi mübarek olsun. Ramazan Bayramı’nı hoş bir şekilde anlamayı ve sevdiklerinizle nice bayramları bir arada görmeyi nasip etsin. Bu neslin dünyanın barışını, huzurunu ve kardeşliğini görmesini, Filistin’de ve dünyanın mazlum bölgelerindeki zulmün son bulmasını temenni ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyor, işi Allah’a emanet ediyorum.” İftar programı hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

kabatashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu