Haber

Bakan Kurum, Düzce depremiyle ilgili basın mensuplarına konuştu Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Düzce’nin 1999 sonrasında yapılan iyileştirmeler ve yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları, tüm şehirde yapı stokunun yaklaşık yüzde 75’inin sarsıntıya karşı inançlı hale getirildiği bir süreçle zelzelesi karşıladığını belirterek bu manada da şu an prestijiyle yıkılan hiçbir bina olmadığını bildirdi.

Kurum, Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen konutların kura çekimi töreninin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Düzce’deki zelzelenin birçok etraf vilayette hissedildiğini lisana getire Kurum, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğuna dikkati çekti. Kurum, “Depremle mücadele, terörle mücadele kadar önemlidir. Deprem, ülkemiz için bir milli güvenlik meselesidir. Bu manada da toplumun tüm kesimleriyle birlikte depremle mücadele noktasında topyekun hareket etmek durumundayız. Düzce, 1999 sonrasında yapılan iyileştirmeler, yine burada yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları, tüm şehirde yapı stokunun yaklaşık yüzde 75’inin zelzeleye karşı inançlı hale getirildiği bir süreçle sarsıntısı karşıladı ve bu manada da yıkılan hiçbir binamız yok, şu an prestijiyle.” diye konuştu.

“Binaların hasar tespitlerini tamamlayacağız.”

Artçı depremlerin devam ettiğini, orta ve az hasarlı binaların olduğunu vurgulayan Kurum, şunları söyledi:

“Ekiplerimiz ağır bir formda, tüm vilayetimizde öncelikle şikayet gelen alanlarda, zelzele alanında hassasiyetle gerek laboratuvarlarda gerek araç ve aygıtlarımızla birlikte tespitlerini yapıyorlar. Çok kısa bir müddet içerisinde Düzce’de meydana gelen sarsıntıda hasar gören binaların hasar tespitlerini tamamlayacağız. Özellikle hasar olduğunu gören vatandaşımızın binalara bizim tespitlerimizi bitirmeden girmemelerini rica ediyoruz zira mümkün artçı zelzelelerde az hasar yahut orta hasar görmüş bir binamız daha fazla hasar alabilir.”

AFAD, Kızılay ve UMKE ekiplerinin toplanma alanlarında tüm vatandaşların barınma dahil olmak üzere tüm ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yaptığını anlatan Kurum, kendisinin de Düzce’ye giderek hasar tespit çalışmalarına katılacağını aktardı.

Vatandaşların talep ve ihtiyaçlarını giderme gayreti içinde olduklarına dikkati çeken Kurum, “Daha evvel İzmir’de, Elazığ’da, Malatya’da, Van’da, Bingöl’de depremde ne yaptıysam, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları çerçevesinde ilgili tüm bakanlıklarımızla birlikte vatandaşlarımızın gereksinimlerini, taleplerini gidermeye devam edeceğiz.” dedi.

“Depremle çabayı topyekun sürdürmek zorundayız”

Bakan Kurum, deprem vesilesiyle tüm Türkiye’ye bir çağrıda bulunmak istediğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Depremle çabayı topyekun sürdürmek zorundayız. Yalnızca sarsıntılarda, yaşadığımız afetlerde gündemimiz olmamalı. Bizim çocuklarımız, geleceğimiz, geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımız bizim her şeyimiz. Bütün uğraşımızı de onlar için yapıyoruz. Bakanlık olarak bu manada 81 vilayetimizde gerek yapmış olduğumuz toplumsal konut projelerimizle ki yeni toplumsal konutlarımız da değerli katkı sağlayacak. Tekrar bugüne kadar dönüştürmüş olduğumuz tüm ülke sathında 1 milyon 200 bin konutumuzla yapmış olduğumuz toplumsal konutlarla, yapı kontrollerle birlikte 3,2 milyon konutumuzu zelzeleye karşı inançlı hale getirdik. İstanbul’umuzun 39 ilçesinde kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarımız yürüyor. Bu manada vatandaşlarımızdan, belediyelerimizden de istediğimiz zelzele riski taşıyan konutlarda oturmasınlar. Gelin daima birlikte bu dönüşüm sürecini yürütelim. Belediyelerimiz, üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmek durumdadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu