Ekonomi

Analistlere göre altın fiyatlarındaki düşüş bir alım fırsatı

Dünya Altın Konseyi (WGC), uzun süredir beklenen 2024 1. Çeyrek Talep Eğilimleri raporunu yayımlayarak merkez bankalarının artan fiyatlara rağmen altın satın alma çılgınlığını sürdürdüğü yönündeki görüşleri destekledi.

Rapor ayrıca külçe ve altın talebinin güçlü seyrettiğini gösterirken Nisan ortasında hem Şanghay Vadeli İşlemler Borsası (SHFE) hem de Şanghay Altın Borsasındaki açık pozisyonlarda önemli bir artış olduğuna işaret etti.

UBS stratejistleri rakamları değerlendirdikleri bir raporda şöyle ifade etti:

“Çoğunluğu Avrupa ve ABD’den olmak üzere toplam ETF’lerden 114 milyon tonluk çıkışa rağmen toplam talep yıllık %3 artışla 1.238 tona (mt) ulaştı. Bunun tersi, ufak alımlar görülen bazı Asya ETF’leri için de geçerli.”

Ayrıca merkez bankalarının, ilk çeyrekte yaklaşık 290 ton altın satın alarak hem IMF raporlarını hem de 2024 yılı için çeyrek başına 220 tonluk beklentileri aştığını ve bunun da üst üste üçüncü yılda 1.000 tonun üzerinde alım yapma potansiyeline işaret ettiğini vurguladılar.

Bu arada mücevher talebi güçlü kalmaya devam etti ve endüstriyel talep, yıldan yıla %10 artış gösterdi. Madencilik ve geri dönüşümden elde edilen altın arzı da yıldan yıla sırasıyla %4 ve %12 arttı.

Kazançlı yatırımlar için doğru adres: InvestingPro. Şimdi %20’ye varan indirimden yararlanmak için INVTROZEL1A kodunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Bu çerçevede UBS stratejistleri, altın fiyatlarının 2024 sonu ya da 2025 başında 2.500 dolara ulaşabileceği yönündeki tahminlerini korudu.

Bununla birlikte mevcut fiyat gerilemelerinin kısa vadeli riskler oluşturduğunu ve ABD’nin güçlü ekonomi verilerinin, Fed’den beklenen faiz indirimlerinin iyice gecikmesine yol açması durumunda daha da kötüleşebileceğini kabul ediyorlar.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

“Ancak geri çekilmeler sık görülür ve nispeten kısa ömürlü olmuştur. Bu nedenle 2.250 dolar veya altındaki seviyelerde ‘düşüşü satın almak’ üzere yapılandırılmış stratejiler kullanma fırsatları görüyoruz.”

pazaryoluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu