Haber

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Alanını Ziyaret Etti

Burak KESKİNCİ / AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Beyoğlu Okmeydanı 3 BİN 550 Blok Kentsel Dönüşüm alanını ziyaret etti. Kurum, “Bizi şantiyelerde göreceksiniz. Milletimizin sorunlarının çözüldüğü alanlarda bizi göreceksiniz ve umarım bu motivasyonla, bu huzurla, bu mutlulukla İstanbul halkı adına görevimi yapmış olacağım. “

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Okmeydanı 3 bin 550 ada kentsel dönüşüm alanını ziyaret ederek, devam eden inşaat çalışmalarını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Emlak Konut GYO, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve AK ile uyum içinde gerçekleştirdi. Partisi İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe. birlikte incelendi. Kurum, ziyaretin ardından basın açıklaması yaptı. Kurum, konuşmasında tarihi yarımada başta olmak üzere İstanbul’un tarihi noktalarında gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm, afete hazırlık, yenileme ve canlandırma projelerine değindi.

“BENZER ÖRNEKLERİ GÖRECEĞİZ”

Okmeydanı’nda incelediği projeyle ilgili konuşan Kurum, “Yaklaşık 1,5 yıl önce 939 bağımsız bölümden oluşan bir projeye başladık ve vatandaşlarımız devletimizle, Beyoğlulu kardeşlerimizle el ele verip vasiyetname hazırladık. Bu neydi irade, sağlıklı, inançlı bir konut inşasıydı, milletimizin güvenliğiydi ve başlattığımız çalışmada burada bir daha sadece burada yaşayan kardeşlerimiz yaşayacak. 939 bağımsız birim vardı, Yine Beyoğlu Okmeydanı’nda yaşayan 939 kardeşimiz burada yaşayacak ve inşallah 10’uncu ay itibarıyla bu bağımsız birimleri tamamlayıp İstanbul’a kazandırmış olacağız. “İnşallah bu güzel örnekleri, bu güzel örnekleri tüm ilçelerde göreceğiz. istisnasız İstanbul’un. Yani bütün mahallelerde vatandaşlarımızın isteği üzerine bunu yapacağız” dedi.

“İSTANBUL AFETLERE HAZIR OLACAK”

Afete hazırlık projelerini üç başlıkta sıralayan Kurum, “Afetlere hazır, dayanıklı bir İstanbul için çalışmalarımızı üç temel konuda topladık. 39 ilçede 964 mahallede afet öncesi ve afet sırasında neler yapacağız.” Ama öncelikle toplanma alanları, helikopter pistleri, itfaiye teşkilatının güçlendirilmesi, arama kurtarma ekiplerimizin arttırılmasıyla milletimizi olası afetlere hazır hale getireceğiz. İstanbul’umuz 39 ilçesiyle birlikte. İkinci olarak kapsamlı bir planlama yapacağız. İstanbul’un 39 ilçesinde vatandaşlarımızla buluşup onların istek ve talepleri çerçevesinde ilçelerimizi yeniden düzenleyeceğiz. Kentsel dönüşüm projeleri ve gerçek projelerle vatandaşlarımızın güvenli ve huzurlu evlerde yaşaması için kentsel dönüşümü tüm ilçelerimize yaygınlaştıracağız. Üçüncüsü hepinizin bildiği gibi iklim kriziyle karşı karşıyayız. Artık ülkemizde ve dünyada gördüğümüz gibi Akdeniz havzasında yer alan bir ülkeyiz. İklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha fazla hissetmeye başlıyoruz. Dolayısıyla iklim krizinin yol açtığı felaketlerle de uğraşacağız. “Su baskını, taşkın ve yangınlarla mücadele için bir eylem planı çerçevesinde İstanbullular, İstanbul’un tüm mahalleleriyle birlikte bu afetlere karşı hazır olacak.”

“İSTANBUL HALKI ADINA GÖREVİMİ YAPACAĞIM”

Kurum, “Bu anlamda tüm plan ve projelerimiz hazır. Bir yandan depremle mücadele ederken, bir yandan da deprem dönüşümünü gerçekleştirirken, İstanbul’un tüm medeniyetleriyle paylaştığı tarihi kentimizin tarihine ve kültürüne de sahip çıkacağız” dedi. Meydanları canlandıracağız. Kentsel dönüşümü yaparken İstanbul’un tarihi alanlarının tarihini, kültürünü de koruyacağız. Aynı zamanda canlandıracağız. Tarihi yarımadada o kadar güzel şeyler yapacağız ki emin olabilirsiniz. Tüm İstanbullulara, tüm Türkiye’ye, ecdadımızın bize bıraktığı emanetlerin gün yüzüne çıkmasını, Sultan Fatih’in emanetlerinin Fatih’in tüm sokaklarında ayağa kalkmasını, tüm İstanbul’un huzur ve güven içinde yaşamasını diliyorum.” O sokaklarda yürüdüğümüze şahit olacaklar. Bizi şantiyelerde göreceksiniz. Milletimizin sorunlarının çözüldüğü alanlarda bizi göreceksiniz ve umarım bu motivasyonla, bu huzurla, bu memnuniyetle İstanbul halkı adına görevimi yerine getirmiş olacağım” dedi.

“BİLİM ADAMLARIMIZLA BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ”

Bir basın mensubunun kentsel dönüşüm hazırlıklarına ilişkin sorusunu yanıtlayan Kurum, “Burada bilim adamlarımızla birlikte çalışıyoruz. Toplantılarımız daha önce de bir şekilde kamuoyuna yansımıştı. Bakanlarımızın görüş, fikir ve önerileri doğrultusunda” dedi. Bilim insanları olarak İstanbul’un en riskli bölgelerinden başlayarak belediyelerimiz, bakanlıklarımız ve kamuoyuyla birlikte çalışıyoruz.” “Özel sektörle el ele verip en riskli noktalarda, vatandaşlarımızın tedirgin olduğu alanlarda dönüşüm projelerine başlayacağız” dedi.

haberderepazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu