Teknoloji

ABD’de ‘akıl almaz’ özelliklere sahip dev virüsler keşfedildi

Massachusetts, Harvard Ormanı topraklarında “şaşırtıcı” ve “beklenmedik” olarak tanımlandı çok sayıda virüs benzeri parçacık bulundu . Bu parçacıklar olağanüstü büyük olmakla kalmıyor, aynı zamanda dev virüsler ve viral çeşitlilik hakkında bildiğimiz her şeyi sorguluyor. daha önce hayal bile edilemez” yapılarıyla oldukça garip varlıklar olarak dikkat çekiyor.

Bulguları hakkında yapılan açıklamada, henüz hakem değerlendirmesinden geçmemiş bir ön baskının yazarları, ” Harvard Ormanı’nda bulunan viral morfotiplerin bolluğu, virosfer ve onun yapısal heterojenliği hakkındaki mevcut anlayışımıza meydan okuyor.diye yazar ve şöyle devam eder: Toprak virüslerinin karmaşık dünyasına açılan bu büyüleyici pencere, dev virüslerin yüksek genetik çeşitliliğinin, kökenleri ve işlevleri üzerinde çalışılmaya devam edilen çeşitli ve daha önce hayal bile edilemeyen parçacık yapılarıyla eşleştiği konusunda çok az şüphe bırakıyor.

Garip virüs parçacıkları, bazıları daha önce hiç görülmemiş son derece tuhaf uzantılara ve iç yapılara sahiptir ve virüslerin konakçılarıyla etkileşime girmesi için yeni yollar önerebilir. Bunlara ” tosbağa”, “ saç kesimi” Ve ” noel yıldızıTübüler çıkıntıları, lifleri, iç kanalları, çift kapsidleri (bir virüsün protein kabuğu) ve ona virüsler gibi garip adlar kazandıran kuyrukları vardır.

Virüs benzeri parçacıklar, virüslerden türer ve genetik materyalden yoksun olmalarına ve bir konakçı hücreyi enfekte etme kapasitelerine sahip olmamalarına rağmen virüslere çok benzerler. Bununla birlikte, ön baskıdaki çalışmanın yazarları, buldukları modifiye kapsidlere sahip büyük ikosahedral (20 kenarlı) parçacıkların “inandıklarına” inanıyorlar. virüs parçacıklarıdenilebileceğini savunuyorlar”.

Ekip, transmisyon elektron mikroskobu kullanarak toprak örneklerini analiz etti. 0,2 µm ila 1,2 µm boyut fraksiyonunda beklenmedik çeşitlilikte toprak [virüs benzeri parçacıklar] ” ile dolu olduğunu gördü. Karşılaştırma için, şimdiye kadar keşfedilen en büyük virüs, 2014 yılında Sibirya’daki permafrost’tan dirildi, 1,5 µm genişliğindeydi ve boyutu küçük bir bakteri ile karşılaştırılabilirdi.

Takım, ” Şaşırtıcı bir şekilde, birkaç yüz gram orman toprağının şimdiye kadar izole edilmiş tüm dev virüslerin toplamından daha fazla kapsid morfotipi içerdiğini bulduk.diye yazar ve şöyle devam eder: Bu toprak örneklerinde bulunan viral çeşitliliğin yalnızca çok küçük bir kısmını incelediğimiz düşünülürse, bu gözlem daha da şaşırtıcı.

Bulgular, dev virüslerin tuhaf ve harika dünyası hakkında hâlâ bilmediğimiz çok şey olduğunu gösteriyor ve araştırmacılar bunların yeni araştırmalara yol açabileceğini umuyor. Özellikle, bu dikkat çekici çeşitliliğin yalnızca toprak ekosistemlerinin bir özelliği olup olmadığını veya su ortamlarının da bol miktarda büyük virüs partikülüne ev sahipliği yapıp yapmadığını araştırmakla ilgileniyorlar.

Ön baskı araştırması bioRxiv’de yer alır.

seydikemer-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu