Yaşam

33. Akbank Caz Festivali Cazın Farklı Renklerini Şehre Taşıyor

Avrupa’nın en prestijli caz festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 23 Eylül ortasından 8 Ekim’e kadar cazın dillere destan renklerini ve tonlarını yeniden kentle buluşturmaya hazırlanıyor. Festival konserleri için bilet satışları devam ediyor.

Türkiye’deki sanat ekosisteminin 30 yıldır destekçisi olan Akbank Sanat, festivalde yer alacağı 10 oyunu daha duyurdu.

Farklı müzik türlerini bir araya getiren programıyla uzun yıllardır büyük beğeniyle izlenen Akbank Caz Festivali 33. kez kapılarını açıyor. Caz dünyasının saygın isimlerini bu yıl da ağırlamaya hazırlanan festivalde, açıklanan 7 konserin ardından 10 konser için daha biletler 15 Ağustos prestijiyle satışta. Her performans özenle seçilip sunuluyor. Düzenleme ve içerik programlaması Positive işbirliğiyle yürütülen festivalde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

“500 yıllık yöntemlerle caz” olarak tanımladıkları müzikleriyle geniş bir zaman diliminde caza yeni bir soluk getiriyorlar. Alt Rehavi, 26 Eylül‘Ayrıca, Yeldeğirmeni Sanat MerkeziCaz kontrbasına teknik ve müzikal birçok yönden katkıları olan Niels-Henning Ørsted Pedersen’in ekolünü devam ettirmeyi ilke edinerek, Yarkin Tuncer ; Birçok sinema müziği bestesinin yanı sıra yapımcı, aranjör ve stüdyo müzisyeni olarak çalışmalarına devam etmektedir. Cem Tuncer26 yıl görev yaptığı TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’ndan 2011 yılında orkestra şefi olarak emekli olan gitarist ve akademisyen, farklı kuşaklardan birçok müzisyenle çalışmalarına devam ediyor. Neşet Ruacan, 27 Eylül‘Ayrıca, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi2001 yılından beri özgün performanslarıyla dikkat çeken Afrobeat efsanesi Orlando Julius ile kayıtlar yapmaktadır. Ayyuka, 29 Eylül‘Ayrıca, BabilSahnede seyirciyi psychedelic rock, funk, dub, arabesque ve Afrobeat ile örülmüş bir yolculuğa çıkaracak. 30 Eylültekrar içinde Babilsahnede Gabi Hartman ; Fado geleneklerinden çağdaş caza uzanan geniş bir alanda, çok dilli ve çok renkli müziğiyle seyircinin karşısında olacak.

Festivalin en özel anlarından biri 3 Ekimakşam, Akbank Sanatcazın efsane isimlerinden biri Wayne Shorter’ın anısınagerçekleştirilecek performansla deneyimlenecektir. Wayne Daha Kısa Haraç Bandı Hakan Tüfekçi ve Hakan Atala’nın sunumuyla özel bir performansa imza atacak, müzisyenin uzun ömürlülüğünü ve vazgeçilmez mirasını Shorter cut’larıyla kutlayacak. aynı tarihte Cemal Reşit Rey Konser Salonuhalbuki Sissoko Segal Paris Peiranidan iki virtüöz ikilinin bir araya geleceği olağanüstü toplantıya ev sahipliği yapacak.

‘Parıldayan bir çağdaş sanat öncüsü’ olarak tanımlandı Zoe Rahman, yeni albümü ‘Colour of Sound’ turnesi kapsamında, 4 Ekimonun üçlüsü ile Akbank Sanat ‘de sahne alacak. bire bir randevu Ella ve Louis HaraçTürk cazının usta trompetçisi konserinde Şenova Ülkerve etkileyici doğaçlamalarıyla tanınan caz vokalisti Cemre NecefbaşArmstrong ve Fitzgerald’ın ortak kayıtlarından oluşan hareketli bir repertuar ile. 04 Ekim, şehrin ana caz kulübü Nardisiçinde olacak

Festival kapsamında her yıl kentteki derin caz izleriyle anılan Mehmet Uluğ anısına düzenleniyor. Mehmet Uluğ Gecesibu yılki baskısı için İlhan Erşahin & Arkadaşları, 6 Ekimakşam Babil saatinde seyircisiyle buluşacak. 30 yıllık müzik yolculuğu ile tınısı tüm dünyaya ulaşan eserlere imza attı. Erik Truffazhalbuki 7 Ekim‘Ayrıca Babil “Yuvarla ve Alkışla!” performansıyla yeniden ‘şehre dönüyor’.

 

Alt Rehavi

26 Eylül Salı – 20:00

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

Piyanoda Serhan Adem ve davulda Gökçe Gürçay’dan oluşan Sub-Rehavi, üslup ve makamlara göre yeni besteler yapıyor. Kendi ifadeleriyle yaptıkları müziğin tarifi “500 yıllık yöntemlerle caz”. İkili prosedürlerin geniş zamanlarında ve piyanonun tonlarında gezinerek ferahlatıcı bir etki yaratır.

2022’de Sub-Rehavi, Fransız merkezli plak şirketi Tchai Records aracılığıyla üç tematik albüm yayınladı: VELVELE, ikilinin orijinal bestelerinden, canlı kayıtlardan albümler yapan LIVE at SOUNDIDEA ve müzisyenler de dahil olmak üzere konuklarıyla kaydettikleri kesimlerden oluşuyor. Cenk Erdoğan, Serkan Emre Çiftçi ve Bilal Karaman gibi. MI SA FIR’dan oluşur. Yakında ilk ABD turnesine çıkacak olan ikili, 26 Eylül’de Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde 33.’sü düzenlenen Akbank Caz Festivali’nin konuğu olacak.

Serhan Adam:Piyano

Gökçe Gürçay:Davul

 

Yarkın Tuncer, Cem Tuncer ve Neşet Ruacan

27 Eylül Çarşamba – 20:00

Yeldeğirmeni Sanat Merkezi

 

caz kontrbasına birçok teknik ve müzikal katkılarda bulunan Niels-Henning Ørsted Pedersen’in ekolünü devam ettirmeyi ilke edinmiş Yarkın Tuncer; Birçok sinema müziği bestesinin yanı sıra yapımcı, aranjör ve stüdyo müzisyeni olarak çalışmalarını sürdüren Cem Tuncer ile 2011 yılında TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’ndan orkestra şefliği görevinden emekli olan gitarist ve akademisyen Neşet Ruacan, farklı kuşaklardan birçok müzisyenle çalışmaya devam ediyor. 33. Akbank Caz Festivali’ne özel bir performans. 28 Eylül akşamı Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek konseri ise şu sözlerle anlatıyorlar: “Bu sefer birlikte müzik yaptığımız arkadaşlarımızla bir trio oluşturduk. İki gitar ve bir kontrbas oldukça geniş bir müzikal frekans aralığını kapsar. Böyle bir setten kendilerine özel yazılmış bir müziği seslendirmesi beklenirdi. Ancak biz caz müziğine emek vermiş bireyler olarak bu görev dağılımını müzik sırasında yapmaya alışkınız. Böylece hem özgün bestelerle hem de bilinen caz eserleriyle programlayacağımız bu konser, tekrarı olmayan bir ilk ve birebir performans olacak. Heyecanımıza ortak olduğunuz için teşekkür ederiz.”

 

Yarkin Tuncer:Kontrbas

Cem TuncerGitar

Neşet Ruacan:Gitar

 

 

Ayyuka

29 Eylül Cumartesi – 22:00

Babil

 

Türk psychedelic müziğini retro çılgınlığına kapılmadan kendi sesiyle buluşturan Ayyuka, 2001 yılından bu yana özgün işitsel tümceler geliştirmeyi başarıyor. Orhan Gencebay, film müziklerine ve doğaçlamaya olan tutkuları, kurgularda beklenmedik köşelerle karşılaşmamıza neden oluyor. Sonic Youth ve Jonathan Richman ile aynı sahneyi paylaşan, Afrobeat efsanesi Orlando Julius ile kayıt yapan Ayyuka, Calibro35 üyesi Tommaso Colliva ile birlikte çalıştıkları Maslak Halayı albümünü 2019 yılında Tantana Records etiketiyle yayınladı. Sırada dört enstrümantal EP yer alıyor. keser. Vakit Ziyan adlı koleksiyonun izleyici için farklı müzikal imgelerden oluşan bir kaleydoskop etkisi yaratacağına dair ipuçları veriliyor. Funk, dub, arabesk ve Afrobeat gibi çeşitleri bulunan bu gezinin ilk performanslarından biri 29 Eylül’de Babylon sahnesinde olacak.

 

Alican TezerDavul

Altan Sebutekin:KAFA

Ahmet Kul:Gitar

Özgür Yılmaz:vokal, gitar

 

Gabi Hartman

30 Eylül Cumartesi – 22:00

Babil

 

Gabi Hartmann, dünyanın her yerinden Fransız chanson’ları ve pop-rock müziği çalan bir evde büyüdü. Brezilya müziğine olan tutkusu onu iki yıl yaşadığı Rio’ya çekti; Londra’da etnomüzikoloji okudu. Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Nat King Cole efsanelerine ve Amy Winehouse’un yorumlarını dinleyerek keşfettiği farklı coğrafyalardan müziğe olan merakı eklektik bestesini ve yorumunu şekillendirdi. Gabi Hartmann, Fransızca, Portekizce, İngilizce ve Arapça sözleriyle fado geleneklerinden çağdaş caza uzanan geniş bir alanı işliyor. Paris-New York sınırında Jesse Harris prodüktörlüğünde kaydettiği kendi adını taşıyan ilk albümü, 2023’ün ilk günlerinde piyasaya çıktı. 14 kesimlik koleksiyon, Hartmann’ın müzikal kimliğinin DNA’sında bulunan tüm çeşitliliği hayata geçiriyor. Melody Gardot ve Jamie Cullum gibi isimlerden önce sahneye çıkan Gabi Hartmann, 33. Akbank Caz Festivali kapsamında 30 Eylül’de Babylon’da olacak.

Gabi Hartman:vokal, gitar

Bruno Marmay:Davul

Elaine Beaumont:Kontrbas

Abdoulaye Kouyate:Gitar
 

Wayne Shorter’ın Anısına

3 Ekim Salı – 19:00

Akbank Sanat

“Benim için ‘caz’ bir anlamda ‘Sana meydan okuyorum’ anlamına geliyor.”

Wayne Shorter, 1950’lerin ortalarında başlayan müzik kariyerinde Miles Davis’in ikonik beşlisiyle çalarak ün kazanmış, Weather Report ile caz dünyasında yenilikçi bir tarzın kapılarını aralamış, çığır açan bir müzik dehasıydı. 2 Mart 2023’te 89 yaşında aramızdan ayrılan efsane ismin anısına 33. Akbank Caz Festivali kapsamında özel bir performansa davetlisiniz. en sevdikleri albümler, müzisyenin temel mirasının özlü bir kutlaması olacak. Kariyeri boyunca 11 Grammy Ödülü, Lifetime Achievement Grammy Awards ve NEA Jazz Mastership Awards gibi prestijli ödüllerle onurlandırılan Wayne Shorter’ın modülleri Engin Recepoğulları, Can Çankaya, Alper Yılmaz ve Ediz Hafızoğlu. oluşan grubun yorumuyla dinleyeceğimiz konser.

Engin Recepoğulları:saksafon

Can Çankaya:Piyano

Alper YılmazKAFA

Ediz Hafızoğlu:Davul

 

Sissoko / Segal / Parisien / Peirani “Les Egares”

3 Ekim Salı – 20:30

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Sissoko Segal Parisien Peirani, iki virtüöz ikilinin bir merkeze gelip dörtlü şeklini aldıkları heyecan verici bir buluşma. Ballaké Sissoko, Vincent Segal, Vincent Peirani ve Émile Parisien’in yolculuğu, 2019 yazında bir gece plak şirketi Nø Førmat’ın 15. yıl dönümünü kutlamak için Lyon’da gerçekleşecek bir performansla başlıyor! Kora, çello, akordeon ve saksafon dörtlüsü, 2+2’ler değil 4; 1 sihirli bir şekilde öyle olduğunu kanıtlıyor. Bu işbirliğinin ilk çıktısı olan Les Égarés için albüm yerine “playground” terimini tercih ediyorlar. Les Égarés, ses paletinde rastgele bir perküsyon olmamasına rağmen, ritmik kurgusuyla göz dolduran bir diyaloglar dizisi. Vincent Peirani diyaloğu şu şekilde açıklıyor: “Hiçbirimiz ‘performans göstermiyorduk’. Müzik, hiçbir şey “söylemeye” gerek kalmadan iletişim kurdu. Daha önce hiçbirimiz gerçeğe sahip değildik; Yaptığımız şey onu birlikte bulmaktı. Paris merkezli Sissoko Segal Parisien Peirani, 3 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey’de sahne alacak.

Ballake Sissoko:Kore

Vincent Segal: Çello

Vincent Peirani:Akordeon

Emile Parisien:saksafon

 

Zoe Rahman Trio “Sesin Rengi”

4 Ekim Çarşamba – 19:00

Akbank Sanat

“Tınısı özgünlükle dolu; dünya çapında bir sanatçı, besteci ve icracı… Zoe, İngiltere’nin en güçlü besteci seslerinden biri ve önemli çağdaş sanatçılardan biri olarak parlıyor.” Zoe Rahman’ın bu tanımı, Avrupa’nın en köklü müzik yazarları derneklerinden biri olan Ivors Academy tarafından yapılmıştır. Caz estetiğini klasik müzik geçmişi, ailesinin Bangladeş’teki kökleri ve geniş müzik zevki ile harmanlayan Rahman, bugüne kadar MOBO ve Ivors Composers Awards tarafından ödüle layık görüldü; 2006 albümü Melting Pot ile prestijli Mercury Ödülü’ne aday gösterildi. Manushi Records etiketiyle Temmuz 2023’te çıkardığı son albümü Color of Sound, her durağında farklı duygu durumlarını çağrıştıran bir kayıt. Alec Dankworth ve Again Calderazzo’dan oluşan triosuyla hayata geçirdiği albüm, diskografisinin en güçlü eserlerinden biri. Kendi projelerinin yanı sıra Penguin Cafe Orchestra, Courtney Pine, George Mraz, Yoko Ono ve Reem Kelani’ye çeşitli kayıtlarda eşlik eden Zoe Rahman, Color of Sound albüm turu kapsamında 4 Ekim akşamı Akbank Sanat’ı ziyaret edecek. .

Zoe Rahman:Piyano

Alec Dankworth:Kontrbas

Gene Calderazzo:Davul

 

Ella ve Louis’e Saygı

4 Ekim Çarşamba – 21:30

Nardis

 

Ella Fitzgerald: Louis, Louis, o kornayı kaldırın. Hiç mi yorulmuyorsun?
Louis Armstrong: Kalbimin derinliklerinde bebeğim, asla yorulmam.

(“Yürüyüşe Çıkmak İster misin” şarkısından)

 

Caz tarihinin efsane isimleri Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald, 50 yılı aşkın kariyerlerinde unutulmaz performanslara ve kayıtlara imza attılar. Bu iki duayeni mesleklerinin zirvesindeyken ön plana çıkaran Ella ve Louis (1956) ve Ella ve Louis Again (1957) albümleri, caz düet kanonunda yerini alan iki şaheser oldu. 33. Akbank Caz Festivali’nde ilk kez sahnelenecek Ella ve Louis Tribute konserinde, etkileyici doğaçlamalarıyla beğeni toplayan Türk caz ustası trompetçi Şenova Ülker ve caz vokalisti Cemre Necefbaş, swing repertuarıyla seyirci karşısına çıkacak. Armstrong ve Fitzgerald’ın ortak kayıtlarından oluşuyor. hatırasını yaşatacaktır. Başkan Focan, Aydın Balpınar ve Mert Can Bilgin’in eşlik edeceği konser, 4 Ekim akşamı şehrin ana caz kulübü Nardis’te gerçekleşecek.

  Cemre Necefbaş:Vokal
Şenova Ülker:trompet, vokal
Önder Focan:Gitar
Aydın Balpınar:KAFA
Mert Can Satın Alabilir:Davul

 

Mehmet Uluğ Gecesi: İlhan Erşahin & Arkadaşları

6 Ekim Cuma – 22:00

Babil

Ölümünün onuncu yılında Mehmet Uluğ’u ve şehrin müzik hayatında bıraktığı derin izleri anmak için 6 Ekim akşamı Babylon sahnesinde buluşacağız. Akbank Caz Festivali’nin her yıl düzenlenen Mehmet Uluğ Gecesi’nin bu gecesinde İlhan Erşahin ve konukları sahne alacak. Erşahin’in diğer projelerinden farklı olarak çalabileceği bir “session band” hayaliyle 2005 yılında hayata geçirdiği İstanbul Sessions, 2010 tarihli ilk albümünden bu yana hep farklı yer ve zamanlarda ilham buluyor. Erik Truffaz’dan Arto Tunçboyacıyan’a ilham veren birçok müzisyenle yolları kesişen sanatçı, Mehmet Uluğ Gecesi’nde de özel konuklarla olacak.

 

Erik Truffaz “Yuvarlan ve Alkışla!”

7 Ekim Cumartesi – 22:00

Babil

Aksine Erik Truffaz, kendisinden ne beklendiğini ve sıkıştırmaya çalıştığı kalıpları hiçe sayarak 30 yıldır üretiyor. Trompeti bir enstrümandan daha fazlası, içinden geçen her şeye gömülü duyguları ortaya çıkarmak için bir araç olarak kullanıyor ve müzikal yolculuğunun zirvesine koyduğu çeşitlilik arayışını yansıtıyor. Gerçekten de bu arayışlar, onu Ganj Nehri kıyısında bir albüm kaydetmeye, Malili diva Rokia Traoré ile melodiler çağırmaya, sinematik anlatılar veya senfoni orkestraları için besteler bestelemeye yöneltti. La Strada, L’Ascenseur Pour L’Echafaud, Dönüşü Olmayan Nehirsinemanın altın çağından klasiklerin tema müziğine kendi yorumlarını getirdiği yer. yuvarlanıyor Albümüyle Blue Note Records kataloğuna geri dönen Erik Truffaz, renkli anılar biriktirdiği İstanbul’a yeni bir hikayeyle dönüyor. Bir sonraki buluşmamız 7 Ekim’de Babylon sahnesinde.

Erik Truffaz:Trompet

Marcello Giuliani:KAFA

Alexis Anérilles:Çamurluk Rodos

Mattis Pascaud:Gitar

Raphael Şasin:Davul

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

bayramic-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu